Батлав:С/М /Г.Цолмон/
ЕБС-ийн дадлага удирдсан багш /Ш.Долгормаа/
Ээлжит
хичээлийн хөтөлбөр-№10
Хичээлийн сэдэв:
Загварын ангилал хэрэглээ
Заах анги: 6-р анги
Хугацаа:
40 минут
Хичээлийн хэлбэр:
Шинэ мэдлэг эзэмшүүлэх
Зорилго:
Загвартай ажиллах чадвар
эзэмшүүлнэ.
Зорилт:
·
Загвар
гэж юу болох талаар сурагчдад таниулах
·
Сурагчдыг
объектын загвар байгуулах чадварт сургах
·
Загварын
ангилал хэрэглээг таниулах
Агуулга:
·
Загвар,
түүний ойлголт
·
Загварын
ангилалын тухай
·
Материаллаг
загвар, түүний хэрэглээ
·
Мэдээллэн
загвар, түүний хэрэглээ
Сургалтын хэрэглэгдэхүүн:
Сурах бичиг, самбар,
шохойг тус тус ашиглана.
Арга
зүй:
Бүтээлч үйлийн арга
буюу дагуулан хийлгэх арга мөн Ажиглалтын
аргыг тус тус ашиглана.
Хичээлийн
үе шат
|
Хугацаа
|
Багшийн
үйл ажиллагаа
|
Суралцагчдын
үйл ажиллагаа
|
Багшийн
анхаарах зүйлс
|
Зохион
байгуулах
|
2 минут
|
Сурагчидтай мэндэлнэ.
Он,сар,өдрийг
бичнэ.
Сурагчидын ирцийг бүртгэнэ.
|
Сурагчид багштай мэндэлнэ.
Хичээлд оролцох бэлтгэл хангана.
Дэвтэртээ сар өдрийг бичнэ.
|
Сурагчдыг идэвхитэй оролцоход
дэмжлэг үзүүлнэ.
|
Сэргээн
санах,
сэдэл үүсгэх
|
3 минут
|
Сурагчдад өмнө хичээл дээр үзсэн “Загвар,
түүний ойлголт” хичээлийг сэргээн сануулна.
Сурагчдаас загварыг хэд
ангилдаг талаар асууна.
Ямар ямар загвар мэдэх вэ? бүгдээрээ
нэрлэе.
Заах хичээлийн сэдвийг
самбарт бичиж хичээлээ эхлүүлнэ.
|
Сурагчид багшийн асуусан
асуултанд хариулна.
Сурагчид хичээлийн сэдвийг
дэвтэрт бичнэ.
|
Сурагчидтай хамтран ярилцан,
сурагчдыг сэдэлжүүлнэ.
|
Шинэ
мэдлэг олгох
|
14
минут
|
Багш “Загварын ангилал, хэрэглээ” гэсэн
хичээлийн талаар сурагчидтай хамтран мэдлэг бүтээн хичээлийг зохион явуулна.
Мөн загварын ангилал, хэрэглээний талаар сурагчдад
танилцуулна.
Бодит объектыг дуурайлган хийсэн загварыг материаллаг загвар гэнэ. Материаллаг
загвар нь бодит объекттойгоо хэлбэрийн хувьд ижил, харин хэмжээ нь өөр байж
болно.
Бодит объектын дүрслэл буюу математикийн томъёо,
бичвэр, эх, бүдүүвч, зураг, шугам зураг, хүснэгт зэргийг мэдээллэн загвар гэнэ. Мэдээллэн загвар нь бодит объектын шинжийг
тусгасан дүрслэл юм.
|
Сурагчид багштай хамтран
мэдлэг бүтээх
Сурагчид ойлгосон мэдлэгээ
дэвтэртээ бичих
|
Сурагчдыг идэвхитэй оролцоход
дэмжлэг үзүүлнэ.
|
Бататгах
бүтээлч үйл ажиллагаа
|
15
минут
|
Багш сурагчдаар шинэ
мэдлэгийг ойлгосон эсэхийг нь шалган
Сурах бичгийн хуудас:14 Хэрэглэхүй:1-7
дасгалыг хийх даалгавар өгнө.
|
Сурагчид Багшийн заасны дагуу
өгөгдсөн дасгалыг хийж гүйцэтгэх.
|
Сурагчид тус тусдаа
ойлгосноороо дэвтэртээ хийн, дараа нь бусаддаа тайлбарлаж өгнө.
|
Дүгнэлт
|
3 минут
|
Өнөөдрийн заасан хичээлийн
талаар сурагчидтайгаа хамтран ярилцаж дүгнэлт гаргана.
|
Сурагчид дүгнэлтийг Багштай
хамтран гаргах
|
Багш аль болох сурагчдаар
дүгнэлт гаргуулах
|
Гэрийн
даалгавар
|
1 минут
|
Сурах бичгийн хуудас:15 Өөрийгөө сориорой хийх
даалгавар өгнө.
|
Сурагчид даалгаварыг
дэвтэртээ тэмдэглэж авах
|
Сурагчид тэмдэглэж байгаа
үгүйг ажиглах
|
ЕБС-ийн дадлага удирдсан багш /Ш.Долгормаа/
Ээлжит
хичээлийн хөтөлбөр-№2
Хичээлийн сэдэв:
Объект,
түүний шинж чанар, Объектын орчин
Заах анги: 6-р анги
Хугацаа:
40 минут
Хичээлийн хэлбэр:
Шинэ мэдлэг эзэмшүүлэх
Зорилго:
Объект, түүний шинж чанар,
орчины талаар сурагчдад мэдлэг эзэмшүүлнэ.
Зорилт:
·
Объект
гэж юу болох талаар сурагчдад таниулах
·
Объект,
түүний шинж чанарын талаар сурагчдад мэдлэг эзэмшүүлэх
·
Объектын
орчины талаар сурагчдад мэдлэг олгох
Агуулга:
·
Объект
гэж юу вэ?
·
Объект,
түүний төрөл
·
Объектыг
тодорхойлох үндсэн шинж чанарууд
·
Объектын
орчин
Сургалтын хэрэглэгдэхүүн:
ТӨМ
2.1-2.2, Үзүүлэн 2.1-2.2, самбар, шохойг тус тус ашиглана.
Арга
зүй:
Бүтээлч үйлийн арга
буюу дагуулан хийлгэх арга мөн Рубрикийн аргыг тус тус ашиглана.
Хичээлийн
үе шат
|
Хугацаа
|
Багшийн
үйл ажиллагаа
|
Суралцагчдын
үйл ажиллагаа
|
Багшийн
анхаарах зүйлс
|
Зохион
байгуулах
|
2 минут
|
Сурагчидтай мэндэлнэ.
Он,сар,өдрийг бичнэ.
Сурагчидын ирцийг бүртгэнэ.
|
Сурагчид багштай мэндэлнэ.
Хичээлд оролцох бэлтгэл хангана.
Дэвтэртээ сар өдрийг бичнэ.
|
Сурагчдыг
идэвхитэй оролцоход дэмжлэг үзүүлнэ.
|
Сэргээн
санах, сэдэл үүсгэх
|
3 минут
|
Сурагчдад
5 амьтны зураг үзүүлэн самбарт наан сурагчдаар нэрлүүлж сурагчдыг
сэдэлжүүлнэ.
Дараа нь
өнөөдрийн хичээлийн сэдвээ самбарт бичнэ.
|
Сурагчид багшийн
асуусан асуултанд хариулна.
Сурагчид
хичээлийн сэдвийг дэвтэрт бичнэ.
|
Сурагчидтай
хамтран ярилцан, сурагчдыг сэдэлжүүлнэ.
|
Шинэ
мэдлэг олгох
|
14 минут
|
Сурагчдад
объект гэж юу болох талаар тайлбарлан өгч мөн сурагчидтай хамтран объектын тодорхойлолтыг
гаргана.
Дараа нь объект
гэсэн сэдэв дээр үндэслэн сурагчидтай хамтран объектын шинж чанар, орчин гэсэн
ухагдахууны талаар ярилцан, тайлбалаж өгч шинэ хичээлээ явуулна.
|
Сурагчид
багштай хамтран мэдлэг бүтээх
Сурагчид багштай
хамтран объект, түүний шинж чанар, орчин гэсэн ухагдахууны талаар мэдлэг
бүтээнэ.
Сурагчид
ойлгосон мэдлэгээ дэвтэртээ бичих
|
Сурагчдыг
идэвхитэй оролцоход дэмжлэг үзүүлнэ.
|
2 минут
|
Сурагчид
тус даалгаварыг хийж
чадаж байгаа эсэхийг багш сурагчдаас
Хийж чадаж
байна уу?
Хүүхдүүдээ! чадахгүй бол багшаасаа асуугаарай гэж
асууна.
|
Сурагчид
багшийн асуусан асуултанд
Чадаж байна
Чадахгүй байна гэж хариулна.
|
Сурагчдын
хэдэн хувь нь хийж чадаж байгаа эсэхийг багш ажиглах.
Багш
чадахгүй байгаа сурагчдад туслах.
|
|
Бататгах
бүтээлч үйл ажиллагаа
|
15 минут
|
Багш
сурагчдаар шинэ мэдлэгийг ойлгосон эсэхийг нь шалган
“Цүнх” гэсэн объектын үзүүлэлтийг сурагчдаар гаргуулах
даалгавар өгнө.
|
Сурагчид
Багшийн заасны дагуу өгөгдсөн дасгалыг хийж гүйцэтгэх.
|
Сурагчид
тус тусдаа ойлгосноороо дэвтэртээ хийн, дараа нь бусаддаа тайлбарлаж өгнө.
|
Дүгнэлт
|
3 минут
|
Өнөөдрийн
заасан хичээлийн талаар сурагчидтайгаа хамтран ярилцаж дүгнэлт гаргана.
|
Сурагчид
дүгнэлтийг Багштай хамтран гаргах
|
Багш аль
болох сурагчдаар дүгнэлт гаргуулах
|
Гэрийн
даалгавар
|
1 минут
|
Багш
сурагчдад “Бал” гэсэн объектийн шинж чанар, орчиныг тодорхойлж ирэх
даалгавар өгнө.
|
Сурагчид даалгаварыг
дэвтэртээ тэмдэглэж авах
|
Сурагчид
тэмдэглэж байгаа үгүйг ажиглах
|
Үнэлгээ: - ТӨМ-2.1
Боловсруулсан багш:
М.Ганчимэг
Рубрикийн арга :
Сайн-5 оноо
Дунд зэрэг-4 оноо
Хангалтгүй-2 оноо
Тайлбар: Багш 3 төрлийн онооны дагуу сурагч бүрт өргөх ОНООНЫ
ХУУДАС тараан өгнө. Багш сурагчдыг өнөөдрийн
хичээлийг ойлгосон үгүйг нь шалгах шалгууруудыг уншихаар сурагчид сайн ойлгосон
бол 5 онооны хуудасаа өргөх гэх мэтээр багш сурагчидтай хамтран хичээлийг
үнэлэнэ.
Шалгуур
|
Сайн
|
Дунд зэрэг
|
Хангалтгүй
|
Объект
|
|||
Объектын шинж чанар
|
|||
Объектын орчин
|
Батлав:С/М /Г.Цолмон/
ЕБС-ийн дадлага удирдсан багш /Ш.Долгормаа/
Ээлжит
хичээлийн хөтөлбөр-№6
Хичээлийн сэдэв:
Загвар,
түүний ойлголт
Заах анги: 6-р анги
Хугацаа:
40 минут
Хичээлийн хэлбэр:
Шинэ мэдлэг эзэмшүүлэх
Зорилго:
Загвартай ажиллах чадвар
эзэмшүүлнэ.
Зорилт:
·
Загвар
гэж юу болох талаар сурагчдад таниулах
·
Сурагчдыг
объектын загвар байгуулах чадварт сургах
Агуулга:
·
Загвар,
түүний ойлголт
·
Загварын
ангилалын тухай
·
Материаллаг
загвар, түүний хэрэглээ
·
Мэдээллэн
загвар, түүний хэрэглээ
Сургалтын хэрэглэгдэхүүн:
ТӨМ
6.1, Үзүүлэн 6.1-6.2, самбар, шохойг
тус тус ашиглана.
Арга
зүй:
Бүтээлч үйлийн арга
буюу дагуулан хийлгэх арга мөн Ажиглалтын аргыг тус тус ашиглана.
Хичээлийн
үе шат
|
Хугацаа
|
Багшийн
үйл ажиллагаа
|
Суралцагчдын
үйл ажиллагаа
|
Багшийн
анхаарах зүйлс
|
Зохион
байгуулах
|
2 минут
|
Сурагчидтай мэндэлнэ.
Он,сар,өдрийг
бичнэ.
Сурагчидын ирцийг бүртгэнэ.
|
Сурагчид багштай мэндэлнэ.
Хичээлд оролцох бэлтгэл хангана.
Дэвтэртээ сар өдрийг бичнэ.
|
Сурагчдыг идэвхитэй оролцоход
дэмжлэг үзүүлнэ.
|
Сэргээн
санах,
сэдэл үүсгэх
|
3 минут
|
Сурагчдад өмнө хичээл дээр
үзсэн “Объект,
түүний шинж чанар, Объектын орчин” хичээлийг сэргээн сануулна.
Багш сурагчдад цаас өгөн
өөрсдийн хамгийн сайн хийж чадах амьтны загвар хийлгүүлнэ.
Дараа нь сурагчдын цаасаар
хийсэн амьтны загварыг хураан аван сурагчдаар нэрлүүлж сурагчдыг сэдэлжүүлнэ.
Заах хичээлийн сэдвийг
самбарт бичиж хичээлээ эхлүүлнэ.
|
Сурагчид багшийнасуусан
асуултанд хариулна.
Сурагчид хичээлийн сэдвийг
дэвтэрт бичнэ.
|
Сурагчидтай хамтран ярилцан,
сурагчдыг сэдэлжүүлнэ.
|
Шинэ
мэдлэг олгох
|
14
минут
|
Багш сурагчдаар хийлгэсэн амьтны загварыг сурагчдад
харуулан “Загвар, түүний ойлголт” гэсэн
хичээлийн талаар сурагчидтай хамтран мэдлэг бүтээн хичээлийг зохион явуулна.
Мөн загварын ангиллын талаар сурагчдад танилцуулна.
|
Сурагчид багштай хамтран
мэдлэг бүтээх
Сурагчид ойлгосон мэдлэгээ
дэвтэртээ бичих
|
Сурагчдыг идэвхитэй оролцоход
дэмжлэг үзүүлнэ.
|
Бататгах
бүтээлч үйл ажиллагаа
|
15
минут
|
Багш сурагчдаар шинэ
мэдлэгийг ойлгосон эсэхийг нь шалган
1.
“Манай
сургуулийн бахархал”
сэдвээр 50 үгтэй
зохион бичлэг хийлгэх
2.
Загвар гэж юу болох талаар өөрийн тайлбарыг өгнө үү?
3.
Загварыг хэд ангилдаг вэ? гэсэн 3 дасгал хийлгүүлнэ.
|
Сурагчид Багшийн заасны дагуу
өгөгдсөн дасгалыг хийж гүйцэтгэх.
|
Сурагчид тус тусдаа
ойлгосноороо дэвтэртээ хийн, дараа нь бусаддаа тайлбарлаж өгнө.
|
Дүгнэлт
|
3 минут
|
Өнөөдрийн заасан хичээлийн
талаар сурагчидтайгаа хамтран ярилцаж дүгнэлт гаргана.
|
Сурагчид дүгнэлтийг Багштай
хамтран гаргах
|
Багш аль болох сурагчдаар
дүгнэлт гаргуулах
|
Гэрийн
даалгавар
|
1 минут
|
Сурагчид материаллаг загвар,
мэдээллэн загвар тус бүр дээр нэг нэг жишээ загвар хийж ирэх мөн загварынхаа
хэрэглээг бичиж ирэх даалгавар өгнө.
|
Сурагчид даалгаварыг
дэвтэртээ тэмдэглэж авах
|
Сурагчид тэмдэглэж байгаа
үгүйг ажиглах
|
ТӨМ 6.1
1.
“Манай
сургуулийн бахархал”
сэдвээр 50 үгтэй
зохион бичлэг хийлгэх
2.
Загвар гэж юу болох талаар өөрийн тайлбарыг өгнө үү?
3. Загварыг
хэд ангилдаг вэ?
No comments:
Post a Comment